Günsor | Konular

Bağ-Kur (4/b) dan SSK (4/a) ya Geçiş Mümkün mü?4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışan vatandaşların SSK ya geçmesi hem mümkün hale hemde avantajlı hale getirildi.Avantajlara geçmeden önce Bağ-Kur dan SSK ya geçişte kişinin Bağ-Kur ile ilişiği kesilir.Yani aynı anda hem Bağ-Kur lu hemde SSk lı olmak mümkün değildir.

Bir şirkette ortaklığı bulunan yada işletmenin bizzat sahibi olan kişinin aynı zamanda SSK lı bir işte çalışması söz konusu değildir.

Bağ-Kur ile bağını koparıp SSK ya geçiş yapanlar önceden işletmeye sahip iseler öncelikle kazanımları vergi mükellefiyetinin olmamasıdır.

4/a dan 4/b ye geçişi cazip kılan sebepler ise şunlardır.

-Emekli olunca daha aylığının daha fazla olması.Bağ-kur dan SSK ya geçiş yapıldığında yaşlılık aylığı , yüzde 10 ile 20 arası artacaktır.

-Prim gün sayısı düşer.Şöyleki Ba-Kur dan emekli olabilmek için 9000 prim günü olması gerekirken 4/a SSK da gerekli prim gün sayısı 7500 gündür.

-Erken emeklilik şansı.1999 ve öncesi doğanlar 4/a dan 4/b ye geçiş yaptığı takdirde 10 yıla kadar daha erken emekli olma şansına sahipler.