Günsor | Konular

SGK işlemleri kolaylaşıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK), yaptığı düzenleme ve uygulamalarla vatandaşlara hizmet sunumunu kolaylaştırmaya devam ediyor.

Bilgi işlem alt yapısını güçlendiren kurum, şimdi de insanlara aktivasyon ve SMS yoluyla rapor işlemleri kolaylığı getiriyor. Kocaeli, Antalya, Adana ve Samsun’da pilot olarak uygulanan sağlık provizyon aktivasyon sistemi ile iş görmezlik raporu alanların paralarının başvuru yapmaksızın ödenebilmesine ilişkin çalışma yürüten SGK, bu iki sistemi bir an önce ülke genelinde hayata geçirmek istiyor.
Çalışmalar hakkında Cihan Haber Ajansı'na konuşan Samsun Sosyal Güvenlik İl Müdürü Saffet Çalışkan, Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS)’ın 25 Ekim’den itibaren Samsun’da da uygulamaya geçtiğini söyledi. Programın büyük önem taşıdığını ifade eden İl Müdürü Çalışkan, “SPAS programı çok önemli. Bu şunu ifade ediyor. Diyelim ki bir kişi bugün sigortalı bir işe girdi.
30 gün dolduğunda sizin eşinizin ve çocuklarınızın otomatik olarak aktivasyonu artık yapılacak. Önceden vatandaş elinde evraklarla bize gelip kapı kapı dolaşarak işini hallettirmeye çalışıyordu. Artık insanların sağlık aktivasyonu için her yıl bize gelmesine gerek yok. Bu program Merbis ve kurumumuzla orantılı çalışıyor. 18 yaş altı çocuklar ve eşler için sistemden bakıyoruz. Mesela deniliyor ki filan şahsın eşi veya çocukları çalışmıyor. Sisteme hemen girilip aktivasyonu otomatik olarak yapıyor. Kişinin ayrıca başvurmasına gerek kalmıyor. Bu sistem hem zaman ve maddi kayıpları önlemiş olacak. Yani artık belge getirme, uğraşma sıra bekleme dönemi bitti." dedi.
RAPOR SAHİBİ KURUM KORİDORLARINDA BEKLEMEYECEK
Kurumun üzerinde çalıştığı diğer bir sistem de Kırşehir’de pilot olarak uygulanan otomatik rapor işletim sistemi. Bu sistemde önceden aldığı raporu ve gerekli belgeleri alıp SGK müdürlüklerine giderek dilekçe verip sıraya giren vatandaşlar, parasını alabilmek için çile çekiyordu. Artık bu sistemle rapor sahiplerinin başvuru yapmasına gerek kalmayacak.
Bu sistem hakkında da bilgi veren SGK Samsun İl Müdürü Saffet Çalışkan, rapor giriliminin hastaneler tarafından yapılacağını, rapor sahibinin parasının ise PTT Bank’a yatırılıp kendisinin de SMS ile bilgilendirileceğini kaydetti. Vatandaşların artık rapor parası peşine düşmeyeceğini söyleyen Çalışkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyelim kişi 10 gün rapor aldı ve kendisine rapor parası vereceğiz. Daha önceden belgeleri ve raporları bize getiriliyor, dilekçe verip sıraya giriliyordu. Sık sık da gelip gelip param ne oldu diye soruluyordu.
Bu rapor paralarında artık hastaneler raporları sisteme otomatikman girecek. Hastane raporu girdiği zaman da başvurmadan işlem bitirilmiş olunacak. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Rapor sahibinin parası da PTTBank’a gönderilmiş olacak. Bunu SMS üzerinden de yapacağız. Bankaya gitmeden başvuru yapmadan kişinin cep telefonuna mesaj göndererek parasının yattığını, aylığının bağlandığını bildireceğiz. Sadece yasa ve tebligat gerektiren konular hariç olmak üzere diğer bilgileri SMS'lerle göndermeye başladık."
Kaynak: CİHAN